Відеолекторій до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав

Дата: 16.02.2021 09:41
Кількість переглядів: 370

12 лютого 2021 року директором Великолепетиського селищного народного краєзнавчого музею ім. О. І. Ціпко було проведено відео лекторій у 8-а класі Великолепетиського опорного закладу загальної середньої освіти. Спочатку учні подивилися авторський документальний фільм Миколи Марченка «День вшанування учасників бойових дій на території інших держав» тривалістю 11 хвилин.

Фото без опису

З нього вони дізналися про «холодну війну» між військово-політичними блоками НАТО і «Варшавським договором», її причини, хід і наслідки. Про те, що їх співвітчизники воювали в 24-х військових конфліктах у 16 країнах світу. Але самою запеклою і кривавою була війна в Афганістані, яка тривала майже 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року, тобто 3340 днів, і вимагала великих матеріальних і людських жертв. Через афганське пекло пройшли більше ніж 160 тисяч українців — кожен 4-й з 600-тисячної армії. В тому числі більше 40 жителів Великолепетищини. Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули у боях більше 15 тисяч вояків, із них більш ніж 4 тисячі українців. Серед їх числа Мєдвєдєв Олександр Олександрович з Рубанівки. За уточненими даними, всього у війні Радянська Армія втратила 14 427 чоловік, КДБ — 576 чоловік, МВС — 28 чоловік загиблими і зниклими безвісти. Поранення і контузії отримали більше 53 тисяч чоловік. За оцінками незалежних дослідників втрати радянської армії склали до 140 тисяч убитими та до 350 тисяч пораненими. Багато померли від ран, контузій, травм і хвороб. На превеликий жаль померли від хвороб тощо 9 жителів Великолепетищини. Це Бровко Петро Петрович, Завадський Сергій Олександрович, Зубач Василь Олексійович, Коноваленко Віктор Леонтьєвич, Міщанин Микола Григорович, Полига Віктор Петрович, Шекмар Василь Васильович, Писаренко Григорій і Рябченко Анатолій Андрійович. Вічна їм пам’ять і слава. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей – сиротами. Зараз в Україні – понад  150 тисяч ветеранів афганської війни, з них більше восьми тисяч мають поранення, понад 6 тисяч є інвалідами.

Нікого з нас не можуть лишити байдужими страшні цифри: кожний четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, - наші співвітчизники, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, - також наш співвітчизник.  Із 72 осіб, удостоєних за роки «афганської» війни звання Герой Радянського Союзу, є 11 українців. Справа в тому, що втрати визначали за національним складом, а Україна багатонаціональна держава.  Наприклад росіян, яких в УРСР проживало 22%, загинуло 6 888 осіб, білорусів — 723 особи тощо, а це означає, що жителів України загинуло більше, ніж саме українців.

Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля. Точне число загиблих у війні афганців невідоме. Наявні оцінки коливаються від 1 до 2 млн. чоловік. Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу та стала однією з вагомих причин його краху.  15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війна була програна.

15 лютого 2021 року виповнюється 32 роки із дня завершення.

На сьогодні в Україні близько 150 тисяч ветеранів Афганістану, з яких 31 на Великолепетищині. Мало хто з них сподівався, що за 25 років життя на мирній Батьківщині їм ще доведеться на власній землі воювати з завойовником і окупантом – Російською Федерацією. З самого початку війни на сході України тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі від російських загарбників, багато з них, на жаль, загинуло.

Попри те, що Україна визнала цю війну Радянського Союзу агресією проти Афганістану, вояки-українці, котрі брали в ній участь, все одно прирівняні до учасників бойових дій — «особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини» — та користуються відповідними державними пільгами, а пам'ятники учасникам війни в Середній Азії не підпали до пунктів Закону про декомунізацію.

Крім афганців, цього дня вшановують і інших військових, які брали участь у різних війнах в часи СРСР та незалежної України. Вони також прирівняні до учасників бойових дій. У період незалежності в миротворчих операціях за межами країни загинуло 49 військових.

У цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули в 16-ти країнах світу.

Після цього розповіли присутнім про свою участь у Афганській війні Ясінський Сергій Іванович і Стрюк Анатолій Іванович. На завершення «афганці» відповідали на запитання учнів, які були доволі активні.

Закінчився відео лекторій врученням квітів гостям і спільним фотографуванням.

Участь у відео лекторії прийняли 18 учнів і 5 дорослих.

 

Директор музею

Микола Марченко

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь