Відеолекторії до 35-ї річниці чорнобильської катастрофи
26 квітня 2021 року директором Великолепетиського селищного народного краєзнавчого музею ім. О. І. Ціпко було проведено відео лекторії у 7-б і 9-а класах Великолепетиського опорного закладу середньої освіти.
На початку кожного з них присутнім було продемонстровано 11-хвилинний авторський документальний фільм Миколи Марченка «Чорнобильська катастрофа і її наслідки», з якого вони дізналися, що Чорнобильська АЕС була розташована в Київській області за
Потужність ядерного вибуху в 10 разів перевищила потужність вибуху атомної бомбі в Херосимі. В атмосферу було викинуто 50 тон радіоактивних речовин, в тому числі продуктів розпаду в яких містилося
Від Чорнобильської катастрофи потерпіли території України, Білорусії, Росії, Східної Фракії, Македонії, Сербії, Хорватії, Болгарії, Греції, Румунії, Литви, Естонії, Латвії, Фінляндії, Данії, Норвегії, Швеції, Австрії, Угорщини, Чехії, Словаччини, Нідерландів, Бельгії, Словенії, Польщі, Швейцарії, Німеччини, Італії, Ірландії, Франції, Великої Британії та острова Мен.
Рівень радіації після аварії в деяких місцях був на рівні 5,6 р/с, тобто 20000 р/год. Смертельною вважається доза, яка дорівнює 500 р/год. Тобто в деяких місцях ліквідатори могли отримати смертельну дозу радіації за декілька хвилин.
Населення м. Прип`ять, яке розташоване всього за
За даними організації «Союз Чорнобиль» з 600000 ліквідаторів померло, 10% і 165 тисяч стали інвалідами. «Грінпіс» і міжнародна організація «Лікарі проти ядерної війни» стверджують, що серед ліквідаторів цієї катастрофи померло десятки тисяч чоловік. В їх числі ліквідатори з Великолепетиського району: Садовський Микола Павлович, Барсов Михайло Іванович, Філімонов Микола Васильович, Сухар Микола Петрович, Шляхова Любов Павлівна, Кокляр Микола Дмитрович, Мануйлов Олександр Олександрович, Білик Олександр Леонідович та Стецюк Анатолій Андрійович. Можливо, що цей список не повний. Ці люди ціною власного життя врятували світ від ще більш жахливих наслідків Чорнобильської катастрофи. Ця катастрофа вважається найбільшою в історії ядерної енергетики, як за кількістю загиблих від її наслідків, так і за економічними збитками. Загинула 31 особа. Захворіли на променеву хворобу 145 осіб. Дозу опромінення вищу від допустимої отримали 150000 осіб, в тому числі 69000 дітей.
В Європі зафіксовано 10000 випадків вроджених паталогій, 10000 випадків раку щитоподібної залози. Проте цей перелік далеко не повний. 30-кілометрова зона навколо місця аварії була перетворена в зону відчуження.
Аварія на Чорнобильській АЕС – гіркий приклад людської безвідповідальності. Довготривалого забруднення радіонуклідами цезію, стронцію і плутону зазнали території України (
Після показу фільму перед присутніми виступав ліквідатор аварії на ЧАЕС Ніколайченко Олексій Якович, який розповів про свою участь в ліквідації, і відповів на запитання.
Всього відео лекторій переглянули і почули 38 учнів і 8 дорослих.
Директор музею
М. М. Марченко