Великолепетиська селищна рада
Херсонська область, Каховський район

«Великолепетиський внесок у велику Перемогу»

Дата: 11.05.2021 09:05
Кількість переглядів: 294

Напередодні святкування перемоги у Німецько-Радянській війні 1941-1945 років, 6 травня 2021 року у 7-б і 8-а класах Великолепетиського опрного закладу ЗСО було здійснено покази авторського документального фільму Марченка М. М. «Великолепетиський внесок у велику Перемогу».

Фото без опису

З великою цікавістю фільм переглянули 46 учнів і 5 дорослих. Вони дізналися про те, що жителі Великолепетиського району Херсонської області воювали з перших днів Німецько-Радянської війні 1941-1945 років на всіх фронтах – від Чорного до Білого морів. Про земляків, які звільняли рідні населені пункти під час ліквідації Нікопольського плацдарму. Напередодні звільнення Великої Лепетихи цінні розвідувальні дані в ній, по завданню командування, збирали колишні колгоспники колгоспу ім. Петровського Цікал Пантилей Степанович та Лисечко Федір Антонович.

На початку війни Федору ледь виповнилось 16 років, і його на фронт не взяли. Та й на вигляд він був непоказним: невисокого зросту, худий, і виглядав молодше своїх років.

Окупантів він ненавидів ще до їх приходу у Велику Лепетиху. А коли вона була окупована, то наносив їм шкоду, як міг, відчайдушно і необачно. Невздовзі хтось доніс на нього у поліцію. Федора звинуватили у тому, що він є членом організації, яка збирає і ховає зброю для боротьби з окупантами. Його під час допитів по-звірячому катували, але нічого від нього не добилися. В кінці-кінців поліцаї, вважаючи, що він всерівно не жилець, відпустили Федора. Його ледь живого виходила мати Марія Семенівна. Одужавши він покинув село, і вночі, з великими труднощами, лісосмугами, рівчаками, та незібраними полями кукурудзи і соняшника пішов до лінії фронту, і благополучно її перетнув. Так він став розвідником.

Незадовго до звільнення Великої Лепетихи, вночі, разом з Григорієм Петровичем Слабком і ще одним товаришем, ім'я якого невідоме, він на декілька хвилин навідався у рідну домівку, щоб побачитись з рідними. Вони зібрали у селищі цінні розвіддані про кількість і розташування військ, які допомогли командуванню під час звільнення села.

Не знала Марія Семенівна, що востаннє бачила сина. Він загинув під час звільнення Ново-Воронцовки.

Лич Іван Іванович приймав участь у Нижньодніпровській наступальній операції, битвах на Нікопольському плацдармі. З метою розвідки він проник на своїй бойовій машині у Велику Лепетиху напередодні її звільнення і не стримався, щоб побачити своїх рідних.  7 лютого 1944 року він на танку під’їхав до свого родинного будинку, похапцем обійняв рідних, і повернувся у свою частину. 

Шишлак Григорій Сергійович з Великої Лепатихи служив начальником рації у 66-му стрілецькому полку 61-ї стрілецької дивізії 4-го Українського фронту. Також воював на Нікопольському плацдармі і визволяв рідне село.

Марченко Анатолій Платонович був нагороджений орденом «Червоної Зірки» за те, що під час прориву німецької оборони в районі Карачакрак роз’яснював офіцерам і воїнам поставлені завдання, особистим прикладом хоробрості надихав бійців на подвиги. В ході бою особисто знищив 6 німецьких солдатів, а 3 взяв у полон. В бою 19 грудня 1943 року у районі с. Велика Білозерка особисто підняв вояків в атаку, часто бував у ротах полку. 20 грудня 1943 року був поранений в руку, але поля бою не залишив. Під час наступу на Кам’янку 7 лютого 1944 року знаходився в бойових порядках, і уміло організовував бійців на виконання бойового завдання. 15 лютого в районі села Марінське, під час наступу на висоту 14,7, в тяжких зимових умовах при сильному морозі чесно виконував обов’язки заступника командира батальйону по політичній частині, мобілізуючи бойовий склад полку на виконання бойових завдань.

Наливайко Ананій Кирилович навчався у ремісничому училищі у Запоріжжі. У серпні був евакуйований з навчальним закладом у Новосибірськ. У грудні з 1200 учнів відібрали 100, і направили в Красноярське військове десантне училище. Під час навчання здійснив 83 стрибки з парашутом. У серпні 1943 року старший сержант Наливайко  воював у складі 96-ї гвардійської Іловайської дивізії 28-ї армії 4 Українського фронту. Звільняв Донбас, Іловайськ, Мелітополь. На Нікопольському плацдармі визволяв жителів Миколаївки, Демидівки і Сергіївки.

Степан Кіндратович Сильчик, за проявлений героїзм у боях за звільнення Великої Лепетихи був нагороджений орденом «Червоної Зірки», Після її звільнення він підійшов до полковника Радаєва, і попрохав відпустити на годину у рідну Князе-Григорівку. «А встигнеш солдат?» – запитав командир полку. «Устигну». Через хвилину друзі знесли хліб, цукор, сало, і Степан побіг. А коли добрався – не впізнав. Замість будинку стояли обвуглені стіни.

Стрілок 1050-го стрілецького полку 301-ї стрілецької дивізії 28-ї Армії Василенко Олександр Михайлович у боях на Нікопольському плацдармі був поранений, і лікувався у медсанбаті Рубанівки.

Також у боях на Нікопольському плацдармі проявили мужність і героїзм, та  визволяли рідну Велику Лепетиху Ємченко Анатолій Платонович, Косенко Захар Іванович, Марченко Анатолій Платонович, Наливайко Ананій Кирилович, Слабко Григорій Петрович, Собчинський Тимофій Іванович, і Цікал Пантилей Степанович, та командир кулеметного розрахунку Макаренко Яків Володимирович з Рубанівки.

Анедченко Григорій Михайлович воював на Нікопольському плацдармі у складі 26-ї мотострілецької бригади 19-го танкового корпусу 4-го Українського фронту. Визволяв Малу Лепетиху. Про видатні героїчні подвиги деяких земляків та Героїв Радянського Союзу Дмитра Тихоновича Гридасова, Володимира Карповича Загноя, Микити Артемовича Гречихіна, і повного Кавалера ордена «Слава» Кияшка Івана Кириловича.

Сьогодні, на превеликий жаль, залишилось в живих дуже мало ветеранів і учасників Другої світової війни 1939-1945 років. Сьогоднішнє молоде покоління майже не знає про подвиги своїх прадідусів і прабабусь. Створений колективними зусиллями Миколи Марченка, Світлани Марченко, Олени Шеховцової, Наталії Дмитренко, Єлизавети Продай і Віктора Дацька фільм сприяє збереженню пам’яті про подвиги великолепетисьців у Німецько-Радянській війні 1941-1945 років, та патріотичному вихованню підростаючого покоління.

Директор Великолепетиського селищного
народного краєзнавчого музею ім. О. І. Ціпко
М. М. Марченко

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь