Великолепетиська селищна рада

Цільова модель «Система у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні»

Дата: 13.05.2024 19:46

Фото без опису

Координаційним центром з психічного здоровя було розроблено Цільову модель «Система у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні» — довгостроковий підхід до змін, який визначає національний напрям створення в Україні оптимально функціонуючої комплексної системи психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, що визнає та реагує на потреби усіх українців і забезпечує підтримку конкретних осіб і їхніх сімей у потрібному місці та в потрібний час.
Цільова модель базується на широкому розумінні психічного здоров'я, яке охоплює соціальне та емоційне здоров'я, травми та соціальні детермінанти здоров'я, добробут громади і впроваджує в Україні концепцію «Психічне здоров’я в усіх політиках», яка підкреслює важливість розгляду наслідків для психічного здоров’я в різних секторах і сферах політики.
Цільова модель застосовує комплексний підхід, враховуючи різні елементи та ресурси, необхідні для ефективної роботи системи, і їх взаємодію з іншими частинами системи.
Цільова модель описує оптимальну систему психічного здоров'я та психосоціальної підтримки в Україні, спрямовану на викорінення стигми та дискримінації, надання людям можливості отримувати високоякісні послуги у місцевих громадах та піклуватися про свій добробут. Досягнення цього бачення вимагає інтегрованої, скоординованої, ефективної та сталої системи психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, покликаної задовольнити потреби всіх українців.
У Цільовій моделі виокремлено чотири основні стратегічні напрями для цілеспрямованого розвитку на всіх рівнях системи:
•    Лідерство та скоординованість мають вирішальне значення для впровадження окремого законодавства про психічне здоров’я, ефективного розподілу й використання ресурсів під час організації надання послуг у громадах шляхом формування окремих структур з психічного здоров’я у органах виконавчої влади, налагодження міжсекторальної взаємодії.

•    Доступні послуги для населення - коли кожна людина має доступ до науково обґрунтованої допомоги в своєму регіоні, яка безпосередньо відповідає їхнім потребам, отримуючи потрібну допомогу на всіх етапах життя в потрібний час, незалежно від доходу, географічного розташування чи культурного походження.
•    Превенція психічних розладів та інших проблем психічного здоров’я для всього населення, для людей із груп ризику та для людей, у яких вже є ознаки психічних розладів, щоби не допустити подальшого розвитку психічних розладів або погіршення стану. Пріоритетність профілактики сприяє ранньому виявленню та втручанню, зменшуючи вплив психічних розладів на окремих осіб, сім'ї та громади.
•    Промоція психічного здоров’я включно зі стратегіями профілактики, створює середовище в громаді, в якому знижується рівень стигми та дискримінації, а звернення по допомогу є безпечним. Це, зокрема, загальнонаціональна комунікаційна кампанія для всього населення та створення безпечного середовища для дітей та дорослих під час здобуття освіти, праці, життя у громаді.