Інформація для мешканців Великолепетиської громади щодо єВідновлення та Реєстру пошкодженого та знищеного майна
Програма «єВідновлення» передбачає надання фінансової допомоги громадянам, чиє житло було пошкоджене або повністю знищене. Ініціатива стартувала у 2023 році та на сьогодні дає можливість постраждалим отримати компенсації у вигляді коштів для проведення ремонтних робіт (як поточних, так і капітальних), а також у формі житлових сертифікатів, що дають право на придбання нового житла взамін зруйнованого. Крім того, існує можливість подати заявку на компенсацію для самостійного відновлення житла на власній земельній ділянці.
На початок 2025 року у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ) зафіксовано 247 819 об’єктів, серед яких — 222 424 житлових будівлі.
Наразі понад 70 тисяч родин вже скористалися цією програмою та отримали кошти за пошкоджене житло, а ще близько 5 тисяч осіб отримали житлові сертифікати на нове помешкання. Завдяки цьому механізму компенсацій внутрішньо переміщені особи отримали реальний шанс на відновлення житлових умов або придбання нового житла.
Безпосередньо по Великолепетиській територіальній громаді Каховського району Херсонської області за період дії програми від 2023 року та станом на травень 2025 року отримано 102 повідомлення про зруйноване та знищене майно. За період 2025 року отримано 13 таких повідомлень. Повідомлення опрацьовуються, перевіряються та вносяться до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ).
Проте наразі неможливо отримати компенсацію за зруйноване та знищене майно власникам житла, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях та в зоні активних бойових дій по причині неможливості огляду житла уповноваженою на це комісією.
Однак 19 грудня 2024 року Верховною Радою був ухвалений Законопроєкт №11161, який спрямований на забезпечення компенсацій за зруйноване або пошкоджене житло, розташоване на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) або в зонах активних бойових дій. Він розширює дію програми «єВідновлення», дозволяючи постраждалим отримувати відшкодування навіть без фізичного обстеження майна. Станом на травень 2025 року він очікує підпису Президента України для набуття чинності.
Основні положення законопроєкту №11161:
Прирівнювання житла до знищеного: житло, що знаходиться на ТОТ або в зонах бойових дій, автоматично вважатиметься знищеним. Власники зможуть отримати компенсацію, якщо відмовляться від прав на це майно на користь держави.
Умовою для отримання компенсації є те, що заявники повинні були проживати на території підконтрольній Уряду України протягом останніх двох років перед поданням заяви.
Закон стосується лише майна, пошкодженого або знищеного після 24 лютого 2022 року.
Сума компенсації визначатиметься за середньою вартістю житла по кожному окремому регіону.
Як подати заявку:
Після набуття чинності закону, власники зруйнованого житла зможуть подати заявку на компенсацію через застосунок «Дія» або в ЦНАПі.